Kurs podstaw programowania w Java. Lekcja 0

O autorze kursu.

Nazywam się Marcin Gawle, mam 25 lat. Jestem zawodowym programistą już od marca 2019 roku. Ta seria artykułów będzie poświęcona podstawą programowania. Odpowiada ona odcinkom na YouTube. W każdym z artykułów będzie znajdował się również odcinek z playlisty kursu podstaw programowania Java. Więc jeśli ktoś woli formę video, to zapraszam do oglądania.

Czym właściwie są języki programowania oraz samo programowanie?

Najprościej rzecz ujmując język programowania jest to język, który służy ludziom do komunikacji z komputerem. Jeśli chcesz np. napisać jakąś grę to nie wystarczy że np. po polsku opiszesz komputerowi co w tej grze ma być. Jakie postacie mają w niej być. Jak się mają zachowywać itd.

Komputer cię nie zrozumie. Komputer jest za głupi żeby sobie to wyobrazić. Aby powstała gra musisz ją komputerowi wyjaśnić używając specjalnego języka. Tym właśnie jest język programowania. Więc programowanie to po prostu wydawanie poleceń do komputera używając specjalnego języka.

Ludzie do komunikowania się między sobą używają różnych języków np. polski, angielski rosyjski niemiecki itd. Jest ich dużo. Języków programowania też jest sporo – między innymi Java, c++, python, php, różne języki mają swoje mocne oraz słabe strony. Jedne języki nadają się lepiej do tworzenia gier, inne języki są przystosowane do tworzenia stron internetowych.

Ten kurs będzie dotyczył języka, który nazywa się Java. Swoją drogą Java wzięła się od kawy java. stąd też filiżanka kawy W logo.

Do czego służy java?

Java to język programowania ogólnego zastosowania. Używając języka Java możesz napisać aplikację desktop-ową czyli taką która jest uruchamiana w systemie operacyjnym np. Windows. Możesz również napisać aplikację na androida. Możesz napisać program działający na serwerze. Chcesz napisać grę? Również możesz użyć do tego Javy. Popularną grą która powstała w Javie jest Maincraft.

Java od wielu lat jest jednym z najpopularniejszych języków programowania. Java powstała już w troku 1995 to znaczy, że Javie wybiło już ćwierć wieku. Jak na informatykę jest to bardzo dużo. Pewnie nie raz słyszałeś, że w informatyce technologie zmieniają się już co kilka lata. Dlaczego więc Java nie został zastąpiony jakimś nowszym językiem? Przede wszystkim dlatego że ten język ciągle się rozwija. Powstają ciągle nowe wersję tego języka.

Czy warto uczyć się programowania w języku Java.

Banalną odpowiednią było by TAK, warto. W rzeczywistości to zależy. Większości ludzi nie jest potrzebna znajomość jakiegokolwiek języka programowania do szczęścia. Chodzi mi np. ok kucharzy, strażaków, piłkarzy i innych sportowców. I wsumie większość zawodów których ktoś wykonuje z pasją. Jeśli tacy ludzie są szczęśliwi w tym co robią i jednocześnie nie mają skłonności do analitycznego myślenia, to wątpię aby się im przydała Java. Jednak ty natrafiłeś na ten artykuł, to zapewne szukałeś czegoś o Javie albo ogólnie o programowaniu, więc w twoim przypadku najprawdopodobniej rzeczywiście będzie warto nauczyć się przynajmniej podstaw Javy

Dla kogo jest ten kurs?

Tu już można dokładniej sprecyzować komu ten kurs się przyda. Zauważmy, że jest to kurs podstaw języka Java, ale też podstaw programowania w ogóle. Zakładam że nigdy nie programowałeś w żadnym języku programowania, a nawet nie miałeś z żadnym językiem styczności. Jesteś totalnie zielony. Ja, powoli wprowadzę cię w świat programowania.

Jeśli programowałeś już jakim innym języku, ale programowałeś kiedyś w Javie, ale chciałeś sobie przypomnieć to również zapraszam cię do przerobienia tego kursu, jednak wtedy bądź wyrozumiały, że tłumaczę wszystko tonalnie od zera. Czasem będzie ci się wydawało że mówię rzeczy oczywiste. Ale przypomnij sobie wtedy swoje początki. Nauka pierwszego języka programowania jest najtrudniejsza, więc czasem przesadnie dokładnie mogę tłumaczyć niektóre zagadnienia

Dla osób w jakim wieku jest ten kurs?

Limit górnego nie ma. Na naukę programowania nigdy nie jest za późno, natomiast jest granica dolna, wynikająca z tego że już coś trzeba umieć. Aby zrozumieć i w pełni czerpać z tego kursu. Należy umieć czytać, pisać na klawiaturze, i mieć podstawową wiedzę matematyczną. Nie chodzi mi tu o całkowanie. Do tego kursu wystarczy znajomość podstaw matematyki. To znaczy do poziomu mnożenia, dzielenia czy ułamków. I w sumie potęgowanie też się przyda aby zrozumieć binarny system liczbowy. To znaczy, że swoją przygodę z programowaniem można zacząć już w połowie podstawówki, Podsumowując – ten kurs jest dla ludzi, chcących nauczyć się Javy od podstaw, mogą korzystać z niego

  • studenci, którzy chcąc się nauczyć np. na zaliczenie,
  • osoby chcące się przebranżowić na programistę z jakiegokolwiek innego zawodu.
  • pasjonaci chcący wykorzystać język programowania do rozwiązywania zagadek.
  • w sumie każdy kto się chce nauczyć programowania.

Mam nadzieję, że tym krótkim wstępem zostałeś zmotywowany do nauki języka Java.

Zapraszam do następnej lekcji.

7 komentarzy do “Kurs podstaw programowania w Java. Lekcja 0

  • 28 lipca 2020 o 22:29
    Permalink

    Witam.

    Kurs jest stosunkowo świeży i z pewnością będzie zyskiwał na popularności. Dopiero zaczynam swoją przygodę z programowaniem, choć 30stka już za mną.
    Podjąłem decyzję by zacząć się uczyć Javy, choć wiele osób mi odradzało ten język programowania na start. Nie ukrywam, że wydaje mi się to czarną magią, jednak ten kurs prowadzony jest w bardzo przystępny sposób, w sam raz dla początkującego. Czekam z niecierpliwością na kolejny odcinek na youtubie.

    Dziękuję za poświęcony czas i życzę dalszej motywacji!

    Pozdrawiam

    Art

    Odpowiedz
    • 16 sierpnia 2020 o 14:23
      Permalink

      Dziękuje za pozytywny komentarz i życzę wytrwałości w nauce, ponieważ początki są najtrudniejsze.

      Odpowiedz
  • 6 sierpnia 2020 o 01:06
    Permalink

    Czy ten kurs uczy Javy w wersji 14 lub 15 czy nadal Java 8? Ja korzystam z openjdk 16 EAP dużo szybciej kompiluje programy.

    Odpowiedz
    • 10 sierpnia 2020 o 23:38
      Permalink

      Ten kurs uczy podstaw programowania. Większość zagadnień omawianych w tym kursie była już dostępna w Java 1, czyli: zmienne, instrukcje warunkowe, pętle, metody itp. Oczywiście jak w nowszych wersjach pojawiły się jakieś ułatwienia w składni to również je pokazuję.
      W kursie używam OpenJDK 14. Ale czy to oznacza że uczę Javy 14? Ja bym tego tak nie nazwał…
      Java 9, Java 11, Java 14 – to nie są różne języki, więc jak ktoś chce się przesiąść np z Java 9 na Java 11 to nie trzeba uczyć się wszystkiego od nowa, natomiast warto wtedy dowiedzieć się co się zmieniło w tych nowych wersjach i tyle wystarczy.
      Tak więc w tym kursie są omawiane elementarne zagadnienia związane z programowaniem w Java.

      Odpowiedz
      • 20 sierpnia 2020 o 03:34
        Permalink

        Widzę, że uczysz starej wersji Switch. Natomiast od Javy 13 Switch już inaczej wygląda.

        Odpowiedz
      • 20 sierpnia 2020 o 19:46
        Permalink

        Ale ucząc Javy 9 uczysz starych złych nawyków programowania. Nowe wersje Javy usuwają stare przestarzałe funkcje. To samo robią w PHP i innym języku programowania. Na helionie najnowsze książki opisują co najwyżej Jave 11, więc też są starociami. Nie wiem czemu w dokumentacji Javy nie ma takiego prostego tutoriala jak i jest w Kotlinie, Rust, Go czy Scali. Jak myślisz czemu taki Go jest szybszy od Javy, prostszy i nie zdobył rynku? Wiem że wp i allegro go wybrało w mikroserwisach.

        Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *